poniedziałek, 15 października 2012

Dyktanda dla klasy 3

Dyktando 1
W pewnym królestwie mieszkał smutny król. Dobra wróżka przepowiedziała mu wróżbę. Jego córka Róża miała być porwana. O ósmej godzinie ktoś zadął w róg. To wróg zbliżał się od północy do murów zamku. Wielka łódź o kruczym dziobie przycumowała do brzegu rzeki. 
 Żródło:Wiesława Zaręba "Dyktanda na cztery pory roku. Klasa 3"

Dyktando 2
Straszny to był naród, okrutny i dziki. Ich dowódca długą włócznią dał sygnał do ataku. Armatnia kula zafurkotała w powietrzu i zrobiła otwór w bramie zamku. Król i córka rzuci się do ucieczki na skróty wprost do lochów zamku,   a stamtąd tunelem, na południe do bezpiecznej kryjówki.   
Żródło:Wiesława Zaręba "Dyktanda na cztery pory roku. Klasa 3" 

Dyktando 3
Dziś w szkole pani uczyła nas jak się robi kolorowe chusteczki higieniczne. Halinka zrobiła zieloną z czerwonymi truskawkami. Bożenka wykonała żółtą w białe żelazka, a Julka pomarańczową w zielone węże. Chłopcy nie chcieli robić chusteczek. Przygotowali historyjkę obrazkową o dzielnych rycerzach. Następnego dnia poszliśmy do ZOO zobaczyć jaszczurki, hipopotamy, wyżła i jastrzębia. Wszyscy mogli sobie zrobić zdjęcie w domku wróżki.

 Dyktando 4

Grażynka i Honoratka to przyjaciółki. Dziś Grażynka nie ma ochoty do żartów. Z przyjaciółką miały wybrać się na wycieczkę. Podróż na dwuosobowym rowerze zapowiadała się wspaniale. Bagażnik z prowiantem był już przygotowany, kiedy niebo przykryły ciemne chmurzyska. Koleżanki postanowiły odwiedzić szkolnych kolegów Krzysia i Andrzeja. Wspólnie wymyślą ciekawą zabawę. Przyroda lubi płatać przeróżne figle.
Żródło:Wiesława Zaręba "Dyktanda na cztery pory roku. Klasa 3" 

 Dyktando 5
Mama kazała tacie kupić chleb. Oprócz chleba tata kupił pszenne bułki, ryż i dojrzały słonecznik. W domu tata opowiedział historię chleba. Najpierw rolnik orze pole pługiem i zasiewa je pszenicą lub żytem. W czasie żniw dojrzałe zboże zbiera się i młóci. W ten sposób oddziela się ziarno od kłosów. Następnie młynarz miele ziarno na mąkę, z której piekarz wypieka pożywny chleb. Tak powstaje różne pieczywo.

 Dyktando 6

Na wiosnę rolnik zaorał ziemię pługiem i zasiał żyto oraz pszenicę. Pod lasem rosły słoneczniki i ziemniaki. Obok pola był młyn. W nim przerabiało się zboże na mąkę. W ogródku rosły też marchewki, rzodkiewki, pietruszki, sałata i kapusta. Będzie dużo zapasów na zimę. Jest to dobre i zdrowe pożywienie.

 Dyktando 7
Żubr należy do rodziny krętorogich. Dzięki specjalnej hodowli polscy naukowcy podtrzymali istnienie tego gatunku. Żubry żyją w stadach. Chodzą na wolności w Białowieży, Bieszczadach oraz w kilku parkach narodowych i rezerwatach. Trzeba je jednak dokarmiać, szczególnie zimą. Te olbrzymy potrzebują dużo pożywienia. Ich dieta składa się z ziół, traw, młodych pędów krzewów, kory drzew, a także żołędzi i kasztanów.
Żródło: Mirella Hess-Remuszko "Dyktanda dla klasy 3. Teksty do pisania ze słuchu lub z pamięci" WSiP

Dyktando 8
Wiewiórka to puchate, rude lub szarobure zwierzątko. Jest częstym gościem w naszych parkach i ogrodach. Chętnie zamieszkuje w dziuplach starych drzew. Przed zimą wiewiórka skrzętnie gromadzi orzechy, żołędzie, szyszki i nasiona buków. Często zapomina, gdzie je schowała. Jeśli ją dokarmiasz, nie wyłuskuj orzechów z łupiny. Wiewiórka powinna gryźć twarde skorupki. Musi ścierać sobie zęby.
Żródło: Mirella Hess-Remuszko "Dyktanda dla klasy 3. Teksty do pisania ze słuchu lub z pamięci" WSiP 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz